Halı Yıkama Fabrikaları

Halı Yıkama Fabrikaları

Halılarımızın temizliği annelerimizin birincil önceliğidir. Senede en az 2 kez gerçekleştirilen genel ve geniş bir temizlik yapılır ve bu temizlik esnasında en fazla hanımları meşgul eden halıların temizliğidir. Eskiden annelerimiz, hanımlarımız halıları elle, titizlikle uzun uğraşlarla yıkarlar ve günlerce halıların temizlenerek yıkanarak kuruması beklenirdi. Bu ciddi iş için ayaklar çermelenir, ellerde fırçalar ile çaba sarf edilir, çocuklardan ve gençlerden yardım istenirdi. Halı yıkama ciddi bir işti.

Günümüzde bu imkanlar ve bu ortamlar ne yazık ki bulunmuyor. Eski mahalle ortamları artık çok geride kaldı. Günümüzün gelişmiş ve yapılaşmış şehirlerinde halıların elle temiz olarak dışarıda ve bol su altında yıkanması ne yazık ki mümkün olamamakta. Genelde hanımların evlerde halıları teterjanlı su ile uzun uzun silme girişimleri bulunuyor. Bu halı yıkama işlemi yüzeysel ve sadece halının görünen tüylü yüzeyinin temizlenmesi şeklinde vuku buluyor. Elbette bol sabunlu su ile yapılan bu halı yıkama işlemi sonrasında halının yüzeyi temiz bir hale bürünüyor ve kuruduğunda sanki temizlenmiş gibi görünüyor. Fakat işin aslı aslında hiç te öyle değil. Bu şekilde bir halı yıkama işlemi sadece görünen yüzeyin temizlenmesini sağlıyor. Köpüklü suyun fırça yada bezle halı yüzeyine sürülmesi neticesinde, tüm kir ve pislik, toz ve toprak halının daha derinliklerine ve diplerine gitmesine sebep oluyor. Halı temizlendikten sonra kuruduktan belli bir süre sonra bu kirler tekrar yüzeye çıkıyor ve bu da halının hiç temizlenmemiş gibi görünmesine sebep oluyor. Ayrıca bu şekilde yarım yamalak bir halı yıkama işlemi, bizlerin, çocukların ve aile bireylerinin de sağlıklarını ciddi sıkıntıya ve tehlikeye sokuyor.

Peki halı yıkama için yapılması gereken nedir? Aslında çok basit. Günümüzde her mahalle ve semtte açılmış ve halkın hizmetinde olan halı yıkama fabrikaları bulunmakta. Sizin sadece bir telefonunuzla halılarınızı evinizden alarak direkt halı yıkama fabrikalarına götürmekteler. Burada tam otomatik halı yıkama makinalarında halılarınız el değmeden ve organik şampuanlarla yıkanmakta, ter temiz duruma getirilmekte, derinliklerine kadar temizlenerek sonrasında kurutulmakta ve paketlenerek tekrar size geri getirilmekte.Bir Cevap Yazın