Halı Yıkama Tavsiyeleri

Halı Yıkama Tavsiyeleri

Ülkemizde halı yıkama yapan pek çok yer bulunmakta. Ancak bu tür yerler çoğunlukla bu işi profesyonelce yapmıyorlar. Oto yıkamacıların bile zaman zaman halı yıkama hizmeti verdiklerini görüyoruz. Oysa halı yıkama, özellikle de el dokuma halılar için özenle yapılması gereken bir konudur. Ülkemizdeki ev hanımlarının büyük bölümü de halılarını evlerinde kendi imkanları ile yıkamaktadırlar. Alırken rengi olsun, kalitesi olsun, kullanılan ipliğin niteliğinden desenine kadar özenle seçtiğimiz halıların renklerini koruyacak ve halıların daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacak yıkama önerilerini sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıdaki noktalara dikkat ederseniz değerli halılarınızı çok uzun yıllar ilk günkü parlaklığı ile kullanabilirsiniz.

  • Halı yıkamada ilk dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan deterjanın seçimidir. Piyasada bolca bulunan halı yıkama şampuanları malesef halıların renklerine zarar vermektedirler. Özellikle yün ve kök boyalı halılarda durum böyledir. Eğer evde halı yıkayacaksanız size önerimiz ev sabunu ya da arap sabunu kullanmanız yönündedir.
  • Halı yıkarken dikkat edeceğiniz noktalardan biri de durulamadır.Halıların çok iyi durulanması gerekmektedir. Aksi halde halı iplikleri arasında kalacak olan deterjan artıkları zamanla halınızın yıpranmasına neden olmaktadır. Bu da zamanla halının renklerinde solmalar, yumuşaklığının kaybolması gibi sonuçlar doğrumaktadır. Özellikle yün halıları arap sabunu ile yıkadığınızda ki önerimiz budur, çok çok iyi durulamanız gerekmektedir.Halılarınız için en ideal temizleyici olan arap sabunu kalıntıları bile halınıza zarar verecektir.
  • Halılarınızı yıkarken çamaşır suyu ya da benzeri hiçbir ağartıcı özelliği olan kimyasal kullanmayınız. Ağartıcı özellikli kimyasal temizleyiciler hem halınızın rengini bozacak, hem de kullanılan ipliğin malzemesine zarar verecektir.
  • Halılarınızı yıkadıktan sonra durulama işleminde yumaşıtıcı kullanabilirsiniz. Böylece halınızın çok daha yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlamış olursunuz.
  • Halılarınızı yıkadıktan sonra kurutma işlemi için güneş görmeyen, havadar bir yer seçmeniz oldukça önemlidir. Güneş ışınları özellikle ıslak olan halıya büyük zarar verebilir. Ayrıca halınızın en kısa sürede kuruması için havada nem açığının bulunduğu zamanları tercih etmeniz de hızlı bir kuruma sağlamak için önemlidir.Eğer çevrenizde profesyonel halı yıkama yapan yerler varsa, halılarınızı onlara teslim edebilirsiniz. Ancak bu işi doğru dürüst yapıp yapmadıklarını iyice araştırmanızı öneririz.
  • Halılarınızı yıkadıktan sonra kurutma işlemi için güneş görmeyen, havadar bir yer seçmeniz oldukça önemlidir. Güneş ışınları özellikle ıslak olan halıya büyük zarar verebilir. Ayrıca halınızın en kısa sürede kuruması için havada nem açığının bulunduğu zamanları tercih etmeniz de hızlı bir kuruma sağlamak için önemlidir.

Firmamız Öztem Kartal Halı Yıkama siz değerli müşterilerimize çalışma prensibini çok açık bir şekilde anlatmakta.

ÜCRETSİZ SERVİS

ÖZTEM olarak her zaman yanınızdayız. Bir Telefon ile halılarınızı alır,son teknolojik makinalarda yıkar ve tertemiz olarak teslim ederiz.