Halı Yıkamada Bilinçli miyiz?

Halı Yıkamada Bilinçli miyiz?

Ülkemizde kültürümüz gereği evlerimizde her açık alan mutlaka halılar ile kapatılmaktadır. Zira biz diğer milletlerde olduğu gibi ayakkabı ile değil, ayakkabısız olarak evimizde dolaşırız. Eskiden annelerimiz ve büyüklerimiz halılarını bahçelerde, evlerimizin önlerinde yada geniş balkonlarda imece usulü ile hep beraber bol su ve deterjan ile yıkarlar ve tertemiz ederlerdi. Günümüzde ise bu imkanlar neredeyse tamamen tükendi. Şehirleşmenin yoğunlaştığı şu günlerde halılarımızı bu şekilde yıkamak neredeyse imkansız hale geldi. Halı yıkama işlemini deterjanlı su ile evimizde yapan ailelerimiz ve kadınlarımız bulunmakta.

Zahiren bu halı yıkama işleminde halının üstü, görünen tüylü kısmı pırıl pırıl ve tertemiz görünse de aslında hiç te göründüğü gibi temizlenememekte. Halıda bulunan tüm kir ve toz halının daha da derinliklerine gitmekte, ilk yıkamada tertemiz görünse de daha sonra tekrar yüzeye çıkmakta ve çabucak eski kirli halini almaktadır. Ayrıca bu şekilde derinlere kirin ötelenmesi de sağlık açısından ciddi bir risk doğurmaktadır.

Bizler yerde halı üzerinde oturmayı seven bir milletiz ve buda halının kirleri ile direkt muhatap olmamıza ve mikroplarla karşı karşıya kalmamıza sebep olmaktadır. Ayrıca çocuklarımız ve bebeklerimizin de tüm günü yerde halı üzerinde emekleyerek yada oynayarak geçmekte ve bu da hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Peki halı yıkama işlemini nasıl yapmalıyız?

Halı yıkama da eski geleneksel ve sorunlu usulü terk ederek bu işi ehline ve uzmanına vermemiz gerekmektedir. Halı yıkama uzmanlık ister ve halılarınızı bir uzman firmaya yıkatmak gerekir. Bunun için kurulan halı yıkama fabrikaları bulunmaktadır. Halılarınızı direkt evinizden alarak, profesyonel cihazlarla halılarınızı yıkayıp kurutarak tekrar evinize kadar size hijyenik bir şekilde teslim etmekteler. Yıkama işlemi organik temizlik malzemeleri ile tam otomatik makinalar ile gerçekleştirildiğinden, en derinlerine  kadar ter temiz olmakta ve sizlerin de sağlığını korumaktadır. Halı yıkama bilgi ve birikim gerektirir. Sağlığınızı emin ellere bırakmalısınız. Sağlık kesinlikle üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Bunun için de halı yıkama fabrikaları yılın her günü size sadece bir telefon uzaklığındadır. Çağırın ve konforlu bir şekilde halılarınızın temizlenerek ve yıkanarak size tekrar geri gelmesini izleyin.